Liposukce - průběh operace


Mezi nejčastější a nejoblíbenější plastické operace patří liposukce neboli odstranění tuku. Jedná se o metodu tvarování postavy, nikoliv způsob, jak zhubnout. Liposukci lze provést všude tam, kde se v podkoží vyskytuje tuková vrstva. Nejčastěji se jedná o odstranění tuku na stehnech a vnitřní ploše kolen, na bocích, břichu, méně často na lýtkách, pažích, podbradku apod.

O liposukci existuje řada pověr a mýtů, nejčastěji ten, že operace je extrémně bolestivá. Jedná se o operační zákrok, který by byl bez tlumících látek sám o sobě bolestivý. Proto se zákrok provádí v plné narkoze anebo ambulantně s lokální aplikací anestetika. Bolestivost po operaci vždy záleží na rozsahu ošetřované plochy a citlivosti pacienta. Bolest je v případě rozsáhlejší liposukce popisována jako stav po těžké fyzické námaze. V žádném případě se nejedná o extrémní bolest.

Liposukce má trvalý efekt tehdy, pokud pacient/ka nezvlčí a nepřestane dodržovat zásady rozumné životosprávy. V opačném případě hrozí deformita postavy, protože v odsátých partiích nenabyde tuková tkáń tolik jako v těch neodsátých. Nejvhodnějšími kandidáty pro liposukci jsou zdraví lidé s normální hmotností, bez znaků obezity a pevnou elastickou kůží. Liposukce se neporučuje pokud máte cukrovku, srdeční nebo plicní onemocnění, nedostatečný krevní oběh nebo pokud jste nedávno podstoupili operaci v blízkosti operovaného místa.

Pokud jste se rozhodli pro liposukci, plastická chirurgie Praha nabízí kvalitní služby se špičkovými technologiemi, nejmodernější metody odstraňování tuku a profesionální plastické chirurgy s dlouholetými zkušenostmi.

Existuje několik metod liposukce – klasická, vibrační, ultrazvuková. Každá liposukce s použitím uvolnujícího roztoku vpraveného do podkoží se pak nazývá tumescentní.

U vibrační tumescentní liposukce většího rozsahu je pacientka v celkové narkóze, ale u menších ploch je možné ji provádět jen v lokální anestézii . Pro větší pohodlí se ale doporučuje provádět plastický zákrok většího rozsahu při celkové narkóze. Pacient je v hlubokém spánku přetočen do polohy, v které je možno odsávat.

Operovaná plocha je naplněna injekcí s tumescentním roztokem – ten uvolňuje tuk, zmírňuje bolest a snižuje krvácení. Nyní dochází k nejdůležitější fázi plastického zákroku, k odsávání tuku, což trvá průměrně 40 minut. Pomocí několika malých vpichů se zavede do podkoží kanyla .Pohybem kanyly dochází k rozrušení tukové vrstvy a k výronu tuku, který se poté odsává ven z těla do připravených vaků. Tuk je odstraňován velmi šetrně tak, aby nedošlo k poškození kůže. Spolu s tukem se odsává z těla i předtím vpravený a nevstřebaný tumescentní roztok . Zbytková tekutina může vytékat až 10 hodin po zákroku někdy i déle.

Po plastickém zákroku v plné narkóze je nutné zůstat 1 noc na klinice. Doporučuje se týden či dva dodržovat klidový režim, ale jeho délka je skutečně velmi individuální.

Celá plastická operace trvá od 30 minut až 3 hodiny, záleží na počtu operovaných míst a na množství tuku. Velmi důležité je po plastickém zákroku věnovat se zdravému životnímu stylu, cvičit, dodržovat pitný režim a jíst zdravě. Ihned po plastické operaci není vidět efekt, ten lze hodnotit až po opadnutí otoků. Po operaci je třeba nosit asi 4 týdny kompresivní prádlo, které nutí kůži přizpůsobit se novému objemu..

Liposukce je řešením modelace některých partií těla, nikoliv řešením obezity., Liposukce je estetický plastický zákrok, který patří k nejžádanějším a pomůže vám vytvarovat křivky těla tam, kde to sportem ani dietami nelze.